Czas tak szybko leci, że nie zauważyłam kiedy minęły te 2 tygodnie od ostatniego posta, a prawie miesiąc od notatki z historią. Ale na szczęście w porę się zorientowałam (lepiej późno niż wcale) i przygotowuję kolejną część. Ostatnim razem skończyłam na 1912r.
Teraz pora na rok 1913r., bo właśnie wtedy reżyser Edward Puchalski podiął się moim zdaniem ogromnego wyzwania, czyli zekranizowania Potopu Henryka Sienkiewicza. Była to pierwsza próba przeniesienia powieści na ekran. Próba, bo zrealizowano Obronę Częstochowy, która zawierała kilka scen z dworu Billewiczów, Kmicica w gabinecie Radziwiłła w Kiejdanach, w sali balowej i namiocie Millera. Władze rosyjskie nie wyraziły zgody na udział polskiego wojska w filmie, dlatego też sceny plenerowe nie zostały zrealizowane a powstałe już materiały trafiły do Rosji, gdzie zostały wykorzystane w filmie Potop. Rolę Kmicica zagrał rosyjski aktor Iwan Mozżuchin.
1913-1914r. - pierwsze pisma filmowe (Scena i Ekran we Lwowie oraz Kinoteart i Sport w Warszawie)
1914r. - debiut słynnej Poli Negri w Niewolnicy zmysłów, w reżyserii Jana Pawłowskiego.
1916r. - Ochrana warszawska i jej tajemnice (podobno był to najgłośniejszy film okresu wojny; wyreżyserowany przez Aleksandra Hertza; w produkcji zagrali: Józef Węgrzyn i Kazimierz Junoszy-Stępowski.
- Flirt krzesełek i Luneta ma dwa końce (pierwsze polskie filmy rysunkowe, które
- Flirt krzesełek i Luneta ma dwa końce (pierwsze polskie filmy rysunkowe, które
zrealizował Feliks Kuczkowski a rysunki wykonał Lucjan Kobierski).
1919r. - powstanie Związku Przemysłowców Filmowych; w tym roku wyprodukowano 21 filmów fabularnych i 61 krótkometrażowych; liczba kin to ok. 400.
Flirt krzesełek
fototeka.fn.org.pl
Pola Negri w Niewolnicy zmysłów
filmweb.pl
Iwan Mozżuchin
w tworzeniu posta pomógł mi filmpolski.pl , Wikipedia i książka Stanisława Janickiego
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz