niedziela, 23 czerwca 2013

Godzina pąsowej róży (1963)


Na rozpoczęcie wakacji chciałabym zaproponować wam polską produkcję z 1963r, czyli Godzina pąsowej róży. Film ogląda się bardzo przyjemnie, jest lekki i zabawny. Opowiada historię młodej warszawianki Ani, która cofa się w czasie za pomocą starego zegara swojej ciotecznej prababki Eleonory (aby uniknąć kłótni z rodzicami o swoje spoźnialstwo przekręca wskazówki). Z ówczesnej stolicy przenosi się do lat 80. XIX wieku, gdzie społeczeństwem rządzą staroświeckie zasady i poglądy. Po ulicach jeżdżą dorożki, kobiety noszą piękne suknie i sztywne gorsety a mężczyźni-gentlemani bynajmniej jeszcze nie wyginęli ;)  Sama bohaterka jest postrzegana natomiast jako troszeczkę chora psychicznie przez co następujące wydarzenia są jeszcze bardziej komiczne, ponieważ to co dla Ani było normalne, w tamtych czasach okazało się nie do przyjęcia.  Aby wrócić do swoich czasów nasza bohaterka musi odnaleźć stary zegar...a w między czasie wplata się oczywiście wątek miłosny ;) 

W filmie zagrały ówczesne sławy polskiego kina tj.: Elżbieta Czyżewska (Ania), Lucyna Winnicka (Eleonora), Barbara Ludwiżanka (gosposia Genowefa). Co więcej zyskał dużą popularność i zdobył Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji, a w 1964 r. został wyróżniony na  MFF dla Dzieci i Młodzieży w Cannes.

Dla moli książkowych dodam jeszcze, że film powstał na podstawie powieści Marii Krüger (autorka Karolci) pod tym samym tytułem. 

Możecie obejrzeć go na YT: zdjęcia: Filmoteka Narodowa

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny film. Mniej fajny od postaci i życiorysu Nasierowskiego, który gra tutaj ukochanego głównej bohaterki... ale kto by o tym myślał przy tak sympatycznej opowieści. Scenę nad morzem (z której fotos nawet tutaj zamieściłaś) kręcona była nad... stawem w Łodzi :) Widoczne w tle wydmy to tylko dekoracja. Zastosowano zresztą kilka innych tricków, żeby to wszystko przypominało prawdziwą nadmorską plażę. Ot, taka ciekawostka :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...