wtorek, 3 stycznia 2012

Wszystkiego Najlepszego!

3 stycznia 1897r. w Lipnie przyszła na świat polska aktorka filmowa i międzynarodowa gwiazda kina niemego, Pola Negri, a właściwie Barabara Apolonia Chałupiec. Po tym jak jej ojciec został zesłany na Sybir, wychowywała ją tylko matka. Kiedy w 1902r. przeprowadziły się do Warszawy, dziewczynka zaczęła uczęszczać na lekcje tańca i gry aktorskiej. Ukończyła szkołę teatralną w Warszawie, po czym występowała w teatrach: Małym, Wielkim, Letnim. Zdobyła w tym czasie duża popularność. Podczas I wojny światowej zachorowała na gruźlicę. Leczyła się w sanatorium w Zakopanem. Po powrocie z sanatorium atelier filmowe "Sphinx" zaproponowało jej rolę. 
Jej debiutem stał się film Niewolnica zmysłów (1914). Ponadto  zagrała w innych polskich produkcjach takich jak: Żona, Studenci, Bestia, cykl Tajemnice Warszawy (Arabella, Pokój nr 13, Jego ostatni czyn). Właśnie w tym okresie przyjęła swój pseudonim artystyczny-Pola Negri, na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki-Ady Negri. Kariera filmowa Poli zaczęła się rozwijać. W 1917r. roku wyjechała do Berlina, tam zagrała w wielu produkcjach m.in. reżyserowanych przez Ernsta Lubitscha: Oczy mumii Mia, Carmen, Madame du Barry czy Sumurun. (Te okazały się najbardziej wartościowymi artystycznie obrazami w całej jej karierze aktorskiej). Od 1923r. zaczęła występować już w Hollywoodzkich filmach: Hiszpańska tancerka, Zakazany raj, Hotel Imperial, Miłość aktorki i innych. W USA uważana za gwiazdę kina niemego i symbol seksu. Doszły do tego romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. W przeciwieństwie do niemych filmów Negri nie odnosiła większych sukcesów w dźwiękowych produkcjach, głównie ze względu na akcent i dość niski głos. Po powrocie do Niemiec pojawiła się w filmach: Mazurek (1935), (Moskwa-Szanghaj, 1936), Madame Bovary (1937), Tango Notturno(1937), Die fromme Lüge(Pobożne kłamstwo, 1938) i Die Nacht der Entscheidung (Decydująca noc, 1938).
Przed wybuchem wojny wróciła do Ameryki, ostatni raz pojawiła się na ekranie w 1965. Zmarła w wieku 90 lat.

Opublikowała Pamiętnik gwiazdy w 1970, wydanie polskie 1976.

Od kilku lat w rodzinnym mieście Poli Negri, w Lipnie, organizowany jest festiwal "Pola i inni", gdzie m.in. można obejrzeć filmy z udziałem aktorki. 
Jeżeli chodzi o polską Filmotekę Narodową, to posiada ona tylko kilka taśm filmowych. Pozostałe (oczywiście kopie) musi wypożyczać od zagranicznych instytucji.


pisanie notatki opierałam na wiadomościach z Wikipedii.   


 

3 komentarze:

 1. wybitna kobieta. !


  www.trashy-or-classy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam do siebie na konkurs !

  http://www.rockglamfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. o tym samym pomyślałam ;D
  wczoraj przeprowadziłam ten eksperyment

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...